The Front 4K 1976
The early 1950s. Alfred Miller, a talented television screenwriter who has been blacklisted for sympathizing with communist ideas, loses his job. He turns to a friend and asks him to act as a front man on television. Howard is a loser and a gambler. The promised 10% of the fee won’t hurt him. Very soon, the young writer Howard becomes popular. And since he’s a complete layman when it comes to literature, he has to teach himself. A brilliant idea occurs to Howard: why not represent a couple more disgraced writers?

| Year | 1976 |
|---|---|
| Country | United States |
| Actors | Woody Allen, Zero Mostel, Herschel Bernardi, Michael Murphy, Andrea Marcovicci, Remak Ramsay, Marvin Lichterman, Lloyd Gough, David Margulies, Joshua Shelley, Norman Rose, Charles Kimbrough, Josef Sommer, Danny Aiello, Georgann Johnson, Scott McKay, David Clarke, I.W. Klein |
| IMDB Rating | 7.3 |
| Director | Martin Ritt |
| Format Video | BDRemux 4K 2160P |
| Resolution | 4K 2160p |
| Duration | 01:34:46 |
| Info Video | Codec: HEVC / H.265 (75.1 Mb/s) |
| Info Audio | #English: FLAC 2.0 |
| Info Subtitles | English SDH (PGS), Bulgarian, French (PGS), Portuguese (Brazilian). |
| File Size | 50.08 GB |
Trailer The Front 4K 1976
Download Links:


- Dead Links
- 0
- 0
- world posted

