The Haunting 4K 1963
While investigating the history of the haunted house, the doctor invites three people to help him with his inquiry. And the history of this house on the hill is terrifying: the owner drowned, his two wives died under mysterious circumstances, and the daughter who inherited the house died after the nurse failed to help her. The nurse herself committed suicide after taking possession of the house. The house welcomes new guests and begins a terrifying game with them.

| Year | 1963 |
|---|---|
| Country | United Kingdom, United States |
| Actors | Julie Harris, Claire Bloom, Richard Johnson, Russ Tamblyn, Fay Compton, Rosalie Crutchley, Lois Maxwell, Valentine Dyall, Diane Clare, Ronald Adam, Pamela Buckley, Amy Dalby, Rosemary Dorken, Verina Greenlaw, Claude Jones, Frieda Knorr, Howard Lang, Janet Mansell |
| IMDB Rating | 7.4 |
| Director | Robert Wise |
| Format Video | BDRemux 4K 2160P |
| Resolution | 4K 2160p |
| Duration | 01:51:54 |
| Info Video | Codec: HEVC / H.265 (85.0 Mb/s) |
| Info Audio | #English: FLAC 1.0 |
| Info Subtitles | English SDH (PGS), Chinese (Hong Kong / Traditional), Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, Danish, Dutch, Estonian, Finnish, French (Metropolitan) (PGS), German SDH (PGS), Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Latvian, Lithuanian, Malay, Norwegian, Polish, Portuguese (Brazilian) (PGS), Portuguese (European), Russian, Slovenian, Spanish (Castilian) (PGS), Spanish (Latin American) (PGS), Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian. |
| File Size | 69.97 GB |
Trailer The Haunting 4K 1963
Download Links:


- Dead Links
- 0
- 0
- world posted

