Remo Williams: The Adventure Begins 4K 1985
New York City police officer Remo Williams joins a top-secret project. In order for this unnamed organization to bring the most influential and powerful villains in the United States—who exploit loopholes in the Constitution to evade justice—to justice, Remo must become the organization’s instrument of retribution. His mentor in the deadly Korean martial art of Sinanju—a centuries-old source of all Eastern martial arts styles—is Master Sinanju Chiun. He teaches Remo “the elegant art of thinking with your fists and fighting with your brain.” A strong friendship develops between the old Korean man, who knows absolutely nothing about modern Western technology, and his first-ever “white” student in the history of Sinanju. Soon, Remo receives his first real assignment.

| Year | 1985 |
|---|---|
| Country | United States, Mexico |
| Actors | Fred Ward, Joel Grey, Wilford Brimley, J.A. Preston, George Coe, Charles Cioffi, Kate Mulgrew, Patrick Kilpatrick, Michael Pataki, Davenia McFadden, Cosie Costa, J.P. Romano, Joel Kramer, Frank Ferrara, Marv Albert, Ray Woodfork, Phil Neilson, Webster Whinery |
| IMDB Rating | 6.4 |
| Director | Guy Hamilton |
| Format Video | BDRemux 4K 2160P |
| Resolution | 4K 2160p |
| Duration | 02:01:19 |
| Info Video | Codec: HEVC / H.265 (95.6 Mb/s) |
| Info Audio | #English: DTS-HD Master Audio 5.1 |
| Info Subtitles | English SDH, German, Indonesian, Polish, Turkish. |
| File Size | 84.75 GB |
Trailer Remo Williams: The Adventure Begins 4K 1985
Download Links:


- Dead Links
- 0
- 0
- world posted

