Macross Plus Movie Edition 4K 1995
The year is 2040. Thirty years have passed since the conflict between Earth’s forces and Zentredi, an event that changed the course of both races’ history. On the planet Eden, as part of the top-secret “Supernova” project—aimed at creating a new-generation multi-role fighter—comparative tests are underway between two prototype transforming fighters: the YF-19 from Shinsei Industries and the YF-21 from General Galaxy. Ironically, the test pilots for the rival companies are former friends: the half-human, half-Zentradi Gald Bowman and the young hothead Isamu. Once upon a time, the two of them, along with their friend Myung, were inseparable. Now, Myung is the producer of the virtual idol Sharon Apple. When the three of them meet again, the resentment of the past flares up between them. They have no idea that the “Supernova” project and Sharon Apple might be connected.

| Year | 1995 |
|---|---|
| Country | Japan |
| Actors | Rica Fukami, Banjô Ginga, Show Hayami, Megumi Hayashibara, Mako Hyôdô, Unshô Ishizuka, Kôichi Kitamura, Tomohiro Nishimura, Urara Takano, Kenji Utsumi, Takumi Yamazaki |
| IMDB Rating | 7.5 |
| Director | Shôji Kawamori, Yûji Moriyama, Shin'ichirô Watanabe |
| Format Video | BDRemux 4K 2160P |
| Resolution | 4K 2160p |
| Duration | 01:54:29 |
| Info Video | Codec: HEVC / H.265 (94.2 Mb/s) |
| Info Audio | #Japanese: DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Info Subtitles | English (Bandai) (PGS), English (Manga) (PGS), Chinese (Traditional), Japanese (PGS), Korean. |
| File Size | 78.46 GB |
Trailer Macross Plus Movie Edition 4K 1995
Download Links:


- Dead Links
- 0
- 0
- world posted

