Violet Evergarden: The Movie 4K 2020
Her job is to write letters. Her name is Violet Evergarden. Several years have passed since the war ended, a war that left deep scars on many. The world is gradually finding peace, and people are returning to their normal lives. Violet is trying to learn to live without the person who matters most to her, but one day she receives a letter, and a spark of hope is reignited in her heart.

| Year | 2020 |
|---|---|
| Country | Japan, South Korea, Czech Republic, Germany |
| Actors | Yui Ishikawa, Daisuke Namikawa, Takehito Koyasu, Hidenobu Kiuchi, Haruka Tomatsu, Kôki Uchiyama, Aya Endô, Minori Chihara, Kaori Mizuhashi, Rina Satô, Daichi Endô, Mayuno Yasokawa, Megumi Matsumoto, Sumire Morohoshi, Jôji Nakata, Yasuhiro Mamiya, Mitsuru Miyamoto, Yuuki Sanpei |
| IMDB Rating | 8.3 |
| Director | Taichi Ishidate |
| Format Video | BDRemux 4K 2160P |
| Resolution | 4K 2160p |
| Duration | 02:20:31 |
| Info Video | Codec: HEVC / H.265 (51.0 Mb/s) |
| Info Audio | #Japanese: Dolby TrueHD with Dolby Atmos 7.1 |
| Info Subtitles | Japanese, English, Arabic, Chinese, Croatian, Czech, Danish, Dutch, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Korean, Malay, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese |
| File Size | 70.00 GB |
Trailer Violet Evergarden: The Movie 4K 2020
Download Links:


- Dead Links
- 0
- 0
- world posted

